Rankmath Woocommerce Ürün Meta Açıklama Kuralı Sorunu

No Comments

Photo of author

By Şuayip Can Ormanyaran

Geçtiğimiz günlerde Rankmath eklentisi kurulu bir e-ticaret SEO müşterimizde ürünler için belirlediğimiz meta açıklama kuralının çalışmadığını tespit ettik. Rankmath eklentisi genel olarak Yoast’a göre (ücretsiz versiyonda) çok daha fazla özellik sunsa da bazı sorunları ile de karşılaşabiliyoruz. Ancak eklentinin destek kısmında aktif bir şekilde sorularınıza cevap alabiliyor, sorunlarınızı çözebiliyorsunuz.

Sorun: Rankmath eklentisinin Woocommerce sitelerde meta description kuralını ayarlardan girmemize rağmen ürün sayfalarında halen özet kısmını alıyor olması.

Çözüm:

Temanızın fonksiyon dosyasına (functions.php) aşağıdaki kodun eklenip çerezlerin temizlenmesi:

/**
 * Use the Description from Global Setting, if the description is missing in the Post metabox
 */
add_action( 'rank_math/frontend/description', function( $description ) {
 global $post;
 $desc = RankMath\Post::get_meta( 'description', $post->ID );

 if ( is_product()) {
 $desc = RankMath\Helper::get_settings( "titles.pt_{$post->post_type}_description" );
 if ( $desc ) {
 return RankMath\Helper::replace_vars( $desc, $post );
 }
 }

 return $description;
});

Biz geçen haftalarda karşılaşsak da Logic Tools isimli bir Rankmath SEO kullanıcısı bu sorun ile 11 ay önce karşılaşmış ve sorunu destek forumundan sormuş. İncelediğimde Reinelle isimli farklı bir kullanıcının çözümü ilettiğini görüyorum.

Eğer meta açıklama alanına ürün sayfasında manuel bir şekilde giriş yoksa yukarıdaki fonksiyon kodu ile kuralın getirilmesini sağlamaktadır.

Bu yazıyı Türkçe kaynaklarda bu sorunun herhangi bir çözümünün daha önce paylaşılmamasından ötürü yazmış bulunmaktayım. Yukarıdaki kod bana ait değildir.

Orijinal çözüm adresi: https://support.rankmath.com/ticket/single-product-description-template-is-not-populated/#post-187202

Yorum yapın