Data Studio’da GSC Kelime Datasını Kategorilere Bölme İşlemi

No Comments

Photo of author

By Şuayip Can Ormanyaran

Google Search Console üzerinde organik trafiğin hangi kelimelerden geldiğini görebiliyoruz, aynı veriyi Data Studio’ya aktarıp güzel dashboard’lar oluşturabiliyoruz. Peki kategorilere ayırıp daha detaylı inceleme yapıyor musunuz?

Bu işlemi yaparken temel mantık aslında GSC verisi çekilen bir tabloya filtre atmaya benziyor. Örneğin marka ve marka dışı aramaları çekmek için tabloya “marka” kelimesi içeren kelimeleri getir veya bunları çıkar şeklinde bir filtre atabilirsiniz.

Aynı şekilde içinde “gömlek”, “tişört”, “pantolon” gibi filtreler de uygulayabilirsiniz.

Aşağıda vereceğim yöntem ile field alanları oluşturup pasta grafikleri, özel checkbox filtreler oluşturabilirsiniz.

Önce GSC data kaynağı içerisinde bir “Field” oluşturalım.

field alanı oluşturma - data studio

Sonrasında aşağıdaki kodu içerisine alalım ve kategorilendirmek istediğimiz kelimeleri içerisine yazalım. Örneğin “kategori 1” yazan yere “.*mutfak.*|.*salon.*|.*yatak odası.*|.*kiler.*” şeklinde bir kelime grubunu regexp ile yazarsak kategori ismini de “Ev” olarak belirlersek, yukarıdaki kelimeleri içeren tüm sorguları “Ev” kategorisinde bir araya toplar.

case
when REGEXP_MATCH(Query, "kategori 1") THEN "Kategori 1"
when REGEXP_MATCH(Query, "kategori 2") THEN "Kategori 2"
when REGEXP_MATCH(Query, "kategori 3") THEN "Kategori 3"
when REGEXP_MATCH(Query, "kategori 4") THEN "Kategori 4"

	ELSE "Diğer"
END

Bu mantık ile:

  • Marka – marka dışı,
  • Soru kalıpları,
  • Ürün kategorileriniz,

gibi pek çok şekilde gruplama yapabilirsiniz. Bu işlemin en güzel yanı bunu oluşturduktan sonra pasta grafik, toplu bir şekilde ve aynı tabloda veri karşılaştırma, gruplanmış kelimelerin ortalama istatistiklerinin çizgi grafikte karşılaştırılması gibi pek çok özelliği beraberinde getirmesidir.

Örnek grafik:

Daha önce de Google Trends verilerini Data Studio içerisinde analiz etmekten bahsetmiştik. Sorularınızı yorum alanından iletebilirsiniz.

Yorum yapın